שיקום השם הטוב לאחר תלונת שווא

תוכן עניינים

שיקום השם הטוב לאחר תלונת שווא

לצערנו, זו כבר מגמה הולכת, גוברת ומדאיגה. אנשים רבים מגישים תלונת שווא במשטרה, מתוך רצון לפגוע באחר. בסופו של דבר, מופרכות התלונה מתגלה לבסוף, אך הנזקים העצומים כבר התחוללו. מעבר לעובדה כי תלונת שווא יכולה לגרום לביזוי והשפלה של הנחקר שלא בצדק, קיימים גם פגיעה כלכלית, גזילת זמן ובעיקר, פגיעה בשמו הטוב של האדם, שיש לה משמעויות עצומות.

ניקח לדוגמא אדם שטפלו עליו טענה כי אנס מישהי והוגשה בקשה להגשת תלונה במשטרה. כמובן שקיים סיכוי כי הוא ייכלא עד לבירור העניין והפגיעה בו תהיה פיזית. אבל נדון לרגע על המימד של פגיעה בשמו הטוב. אדם זה מקוטלג, הדברים הקשים נודעים לבני משפחתו, חבריו וסביבתו הקרובה והרחוקה, שלא לדבר על השחרת תדמיתו באמצעי התקשורת.

התנכלות מכוונת כלפי אדם ותלונת שווא שאין בינה לאמת כלום ואינה בתום לב, דינה יכול להיות כהוצאת לשון רע. מעבר לניקוי שמו של האדם, יש לנושא גם צדדים משפטיים, בהם פיצויי כלפי הנפגע והמשך התנהלות מול רשויות האכיפה, המדיה והמתלוננים עצמם. לכן ליווי משפטי בתלונת שווא – הכרחי.

מהי תלונת שווא במשטרה והאם היא תוגדר כ'לשון הרע'?

בקשה להגשת תלונה במשטרה, שלאחר זמן התבררה כתלונת שווא, פגיעתה רבה. לרוב, המשטרה תתחיל באופן מידי בפעולות חקירה, ייתכן מעצר, גביית עדויות מהסובבים ועוד. כל הסיטואציה הזו פוגענית מאוד כלפי הנאשם והיא קשה לתיקון, גם אם בסופו של התהליך, מתברר כי אין בה ולא כלום.

'חוק לשון הרע' מבקש לעסוק גם בסוגיה מעין זו. חוסר תום הלב שבהגשת תלונת שווא, נועד לפגוע באדם או בשמו הטוב והיא מהווה לשון הרע, משום שהמתלונן סיפר ושיתף את התלונה עם אחרים – משטרה וגם אנשים שאין להם קשר ישיר לאירוע.

לא כל הגשת תלונה במשטרה, גם אם היא שווא, נחשבת כלשון הרע. החילוקים וההגנות שניתנו למתלוננים, נועדו להסיר חששות שיכולים למנוע תלונות. יחד עם זאת, עדיין נדרש תום לב בהגשת התלונה. באופן טבעי, קיים קושי להוכיח חוסר תום לב ולכן ליווי משפטי במקרה זה חיוני מאוד.

כיצד ניתן לבצע שיקום של השם הטוב לאחר תלונת שווא?

אז כיצד ניתן לפעול משפטית בתביעת לשון הרע לאחר תלונת שווא? ואיך נוכל על ידי כך לשקם את שמנו הטוב שספג פגיעה אנושה? אפשרות אחת היא הגשת תביעת פיצויי לשון הרע. אפשרות נוספת היא בקשה לפיצויים על נזקים כתוצאה מתלונת השווא, כמו הפסדים כספיים, הפסד ימי עבודה, הוצאות משפט וכד'.

לצד כל זאת וכפי שציינו, לפגיעה בשמו הטוב של אדם כתוצאה מלשון הרע, נזקים שקשה לאמוד, למשל, על התדמית והתפיסה של האדם ועל עוגמת נפש. אך באמצעות ליווי משפטי נכון, ניתן לנסות ולכמת אותם. אותו הדין, קיים גם לגבי נזקים נפשיים, כתוצאה מהסיטואציה הקשה.

עורך דין

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

שבירת מיתוסים נפוצים לגבי תאונות דרכים

 תאונות דרכים הן לצערנו תופעה שכיחה על הכבישים ברחבי בארץ והעולם. למרות שכיחותן, קיימים מיתוסים ותפיסות מוטעות רבות לגבי תאונות דרכים. מיתוסים אלו יכולים להוביל לאי הבנות בנוגע לבטיחות, אחריות והשלכות התאונה.

מאמרים אחרונים שלנו

שבירת מיתוסים נפוצים לגבי תאונות דרכים

 תאונות דרכים הן לצערנו תופעה שכיחה על הכבישים ברחבי בארץ והעולם. למרות שכיחותן, קיימים מיתוסים ותפיסות מוטעות רבות לגבי תאונות דרכים. מיתוסים אלו יכולים להוביל לאי הבנות בנוגע לבטיחות, אחריות והשלכות התאונה.