נוטריון במזכרת בתיה – איך לבחור נכון

תוכן עניינים

 

נוטריון במזכרת בתיהבעולם המשפטי המורכב ורב המחלוקות והצדדים, ישנה חשיבות רבה בכל הנוגע לאימות של מסמכים, חוזים תעודות וכד'. חלק מן הדברים יכולים להיעשות על ידי עורך דין רגיל, המוכר לכולנו, אולם החוק הישראלי, מגדיר חלקים רבים ופעולות מסוימות, היכולים להתבצע רק על ידי נוטריון. מיהו נוטריון? מהם תפקידיו? מה משמעות חתימתו וכיצד מומלץ לבחור נכון נוטריון במזכרת בתיה? על כל אלו עונים בשורות הבאות מומחי 'היחידה לשירותים נוטריונים'

 

מיהו הנוטריון?

נוטריון הוא למעשה עורך דין, אשר משרד המשפטים הסמיך אותו לשמש כנוטריון. תפקידו הוא לבדוק, לאשרר לאמת ולערוך מסמכים משפטיים רבים במגוון נושאים רחב, כגון: תחומים אזרחיים, תחומי מקרקעין, חוזים, תחומים מנהליים, סוגיות בינאישיות ועוד ועוד. בעת חתימתו של הנוטריון הוא בעצם מעיד, כי המסמך מקורי, חתום כראוי ועל ידי האדם ששמו מופיע בחתימה וכי הוא נחתם מרצונו החופשי וכי בכללותו, המסמך אמין.

יש לחתימת הנוטריון השלכות רבות, שכן חתימתו מהווה חותמת איכות והכרה על ידי מוסדות ורשויות המדינה השונות. גם בית משפט מחשיב את חתימתו של הנוטריון והיא יכולה לשמש כראיה תקפה וחזקה בבית המשפט.

 

אלו פעולות מבצע נוטריון במזכרת בתיה?

תפקידיו של הנוטריון מוגדרים בחוק והוא רשאי לבצע שלל אימותים ואישורים. בין השאר הוא רשאי לאשר את נכונותו של מסמך מסוים, לקבל או להגיש הצהרה, לאמת חתימה על מסמך, לערוך מסמכים מסחריים ועוד דברים רבים אחרים.

הנוטריון אינו רק מאשר או מאמת מסמכים וחוזים שונים, אלא הוא גם מסייע ללקוח שלו להבין טוב יותר את המטריה ומביא את הלקוח שלו לתוצאות הטובות ביותר מבחינתו תוך הבנה מעמיקה יותר של התהליך והתוצאות של כל מהלך, בין אם זה במישורים פרטיים ואם במישורים עסקיים.

הנה פירוט של כמה נושאים אחדים, שמבצע נוטריון במזכרת בתיה:

אימות חתימה נוטריוני

אנו נזדקק לאימות חתימה של נוטריון במזכרת בתיה, במידה ונדרש לאימות של חתימתנו. בחלק מן המקרים יוכל לעשות זאת עורך דין אבל ברוב המקרים, ודאי במשמעותיים שבהם, האימות יצטרך להתבצע בפני נוטריון מוסמך. דוגמא לכך היא חתימה על הלוואת משכנתא בה הבנק ידרוש את חתימתכם בפני נוטריון או כאשר נצטרך לחתום על הצהרה משפטית משמעותית.

אישור עשיית צוואה

הנוטריון , לפי חוק הירושה, רשאי לחתום על אישור עשיית צוואה, ולרשום "צוואה בפני רשות" בדיוק כפי שעושה שופט ומשמעות חתימתו דומה. על הנוטריון כמובן לוודא, כי האדם המבקש לרשום את הצוואה, עושה זאת בצלילות דעת ומבחירתו החופשית וכי מצבו הרפואי מאפשר לו להיות כשיר בקבלת החלטה זו, על מנת שזאת תכנס לתוקפה.

תרגום נוטריוני

לעיתים נרצה להציג מסמכים הכתובים בעברית עבור גופים או מוסדות בחו"ל שאינם דוברים את העברית. כתוצאה מכך, נצטרך לתרגם את המסמכים ולהגישם בצורתם הלא מקורית. הנוטריון מאשר בחתימתו, כי המסמך המתורגם מהווה העתק מדויק של המסמך המקורי וכי הדברים הכתובים בו זהים.  בעקבות חתימת הנוטריון, סביר והמסמך יתקבל בגופים השונים בחו"ל. חשוב לציין, כי יש מקרים, בהם מלבד התרגום וחתימת הנוטריון, נדרש לחתימה אפוסטיל – על מנת לתקף את האמינות.

אימות חתימה

הנוטריון יכול לאמת חתימה המופיעה על מסמך כלשהו ולשייך אותה לאדם העומד מולו. גם כאן, לאישור זה מטעמו יש תוקף משפטי מלא. דברים דומים קשורים לכל נושא ייפויי כח, שם הנוטריון מאשר כי מי שחתום על המסמכים, הוא אכן בא כוחו של אדם, שהסמיך אותו לכך.

הסכמי ממון

כאשר בני זוג, עוד טרם נישאו, רוצים לבצע הסכם ממון או הסדר רכוש דומה, הם יכולים לחתום על כך מול נוטריון במזכרת בתיה. הנוטריון יאשר את זהותם, כמובן לאחר שיסביר להם את משמעות המהלך שהם עומדים לבצע וכן הוא יוודא, כי הם חותמים על הסכם שכזה על פי רצונם בלבד ולא בעקבות לחץ של אחד מבני הזוג.

כל התחומים שציינו לעיל ותחומים רבים נוספים הם בסמכותו של  נוטריון במזכרת בתיה ובכפוף לחוק, הוא זה אשר יכול לאשר, לאמת, להעיד ולערוך מסמכים רשמיים ובעלי תוקף משפטי.

 

 

איך נהפכים לנוטריון במזכרת בתיה?

אז כיצד עורך דין מן המניין, הופך להיות נוטריון? למעשה, הוא צריך להיות חבר בלשכת עורכי הדין ולהיות בעל ניסיון של 10 שנים בפועל בעריכת דין.  כמובן, שמתוקף התחומים בהם הוא עוסק עליו להיות בעל עבר נקי לחלוטין וכן אסור שהוא יישא בעברו כתם או השעיה מחברותו בלשכת עורכי הדין. במידה והוא עומד בקריטריונים, יכול הנוטריון המיועד לגשת להשתלמות ייחודית ובסיומה, יהיה רשאי לבקש להיות נוטריון מן המניין מוועדה מיוחדת במשרד המשפטים, המתכנסת לצורך העניין. במידה ועבר גם תהליך זה, הוא מציין את חתימתו ב'ספר הנוטריונים' ומתחיל לשמש כנוטריון פעיל בישראל.

 

כיצד מוצאים נוטריון במזכרת בתיה?

נוטריונים במזכרת בתיהלכאורה ישנם הרבה משרדי עורכי דין שהם גם נוטריונים בישראל. אולם, כאשר אתם מחפשים נוטריון במזכרת בתיה, כדאי שתבחנו את הנושא מכמה אמות מידה ואספקטים.

תמיד כדאי לפנות לנוטריון המתחמה בתחום הספציפי בו אנו מבקשים לעסוק. לשם ההמחשה, במידה ונרצה לערוך הסכם ממון לפני בואנו בברית הנישואין, נבחר בנוטריון המכיר היטב את התחום ואת כל הנגזרות והדינים בו. כך גם אם נרצה תרגום נוטריוני משפה או אל שפה מסויית, יהיה רצוי מבחינתנו לפנות למשרד שמתמחה בשפה המקורית או הייעודית של המסמך.

כדאי גם לבדוק עם מכרים וחברים ולשמוע כמה המלצות בדבר הנוטריון המיועד. מהי מידת היצירתיות שלו, ניסיונו בהליכים הספציפיים, נכונותו לעזור ורמת ההשקעה שלו בתיקים השונים. דבר זה יכול לתת לנו תמונת מצב אמיתית על אותו משרד נוטריון.

 

כמה עולה שירות נוטריון במזכרת בתיה?

בניגוד מוחלט לעולם עורכי הדין, בהם המחירים משתנים בין עורכי הדין השונים, הרי שבכל הנוגע לעלות נוטריון, היא קבועה, אינה משתנה והיא כפופה למחירון הנקבע ומתפרסם על ידי משרד המשפטים. מדוע המחירים קבועים ואינם ניתנים לקביעה על ידי כוחות השוק? יש לכך 2 סיבות עיקריות. הראשונה נעוצה בעובדה שהתביעה ללכת דווקא לנוטריון היא של המדינה והיא "המכריחה" אותנו לגשת אליו. משכך, אין זה הוגן, כי השוק יהיה פתוח לקביעת מחירים מופרזת ולפיכך הונהג מחירון אחיד ומפוקח. הסיבה השנייה, היא כי מחירון זה הונהג, כדי לנטרל השפעות אסורות  ולמנוע מאחד מן הצדדים להשפיע על הנוטריון עקב תשלום גבוה יותר וכד'.

משום כך,  אין זה משנה אם הנוטריון נמצא בצפון או שהוא נוטריון במזכרת בתיה, אין זה משנה אם הנוטריון הוא בעל 30 שנות וותק או רק שנתיים, בכל המקרים המחיר יהיה אחיד וקבוע מראש על על פי המחירון.

כך עלות חתימת אישור נכונות תרגום, תהיה בסכום של 211 ₪ ל-100 המילים הראשונות, אימות הסכם ממון יהיה על סך 371 ₪ ואימות חתימת יחד על הסכם תהיה על סך 167 ₪ לחותם הראשון ו-66 ₪ לכל חותם נוסף.

'היחידה לשירותים נוטריונים', הינה משרד עורכי דין ונוטריון מוביל ומקצועי. אנו מתמחים בכל עבודות הנוטריון ומספקים שירות מהיר, אמין, מקצועי ויצירתי, במגוון רחב של נושאים.

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

שבירת מיתוסים נפוצים לגבי תאונות דרכים

 תאונות דרכים הן לצערנו תופעה שכיחה על הכבישים ברחבי בארץ והעולם. למרות שכיחותן, קיימים מיתוסים ותפיסות מוטעות רבות לגבי תאונות דרכים. מיתוסים אלו יכולים להוביל לאי הבנות בנוגע לבטיחות, אחריות והשלכות התאונה.

מאמרים אחרונים שלנו

שבירת מיתוסים נפוצים לגבי תאונות דרכים

 תאונות דרכים הן לצערנו תופעה שכיחה על הכבישים ברחבי בארץ והעולם. למרות שכיחותן, קיימים מיתוסים ותפיסות מוטעות רבות לגבי תאונות דרכים. מיתוסים אלו יכולים להוביל לאי הבנות בנוגע לבטיחות, אחריות והשלכות התאונה.