חותם נוטריון

תוכן עניינים

חותם נוטריון

על פי תקנות הנוטריונים חייב כי אישור נוטריוני ייחתם ביד הנוטריון ויוטבע בחותמו (סעיף 18 לתקנות הנוטריונים). על החותם להיות בכתב ידו של הנוטריון לצד סמל המדינה ושם בית המשפט שבו הוא ממלא את התפקיד, החותם חייב להיות בשפות אנגלית ועברית. לצד החתימה חייבת להופיע המילה "נוטריון" בשלוש מתוך ארבע שפות: עברית, אנגלית, ערבית או צרפתית. כמו כן, שם הנוטריון חייב להופיע בעיגול הפנימי בעברית ובאנגלית. 

חותם נוטריון

חותם נוטריון – חתימה אלקטרונית

לא תמיד הזמינות של נוטריון תהיה, לדוגמא כאשר אדם שוהה בחו"ל ונדרש בחתימת נוטריון אשר נמצא בארץ. במקרים כאלה ניתן לערוך אישור נוטריוני אלקטרוני על פי ההוראות הבאות: נדרש אדם הניצב לפני הנוטריון לחתום בפניו על המסמך, על המסמך חייב להיות חתימה אלקטרונית של הנוטריון על פי הדגשים הכתובים בחוק (חתימה שחורה על רקע תו אדום) ועוד… עם זאת, פלט נייר של אישור נוטריוני ייחשב כהעתק בלבד.

חותם נוטריון – האם לא ניתן להסתפק בחתימת עורך דין?

ישנם מקרים ספציפיים בהם נדרשת חתימתו של נוטריון, אם עורך דין מציע את שירותיו במקרה כזה יש לקחת בחשבון כי המסמך אינו יהיה מאושר על פי התקנות שנקבעו בחוק. חתימתו של נוטריון היא אסמכתא למקוריות המסמך, לאחר תרגומו או עריכתו. לכן, אין לפסוח על השלב בו אתם נפגשים מול נוטריון ומקבלים את חתימתו. לעיתים יהיה נדרש לערב את בית המשפט בכדי לקבוע האם מסמך זה ראוי להיות מאושר (זאת לאחר בחינתו של נוטריון והעברת המסמך לאישור בית המשפט). עורך דין אינו בעל סמכות זהה לשל נוטריון, שכן נוטריון נבחר על פי קריטריונים מסוימים, וותק של 10 שנים לפחות, אזרחות ישראלית, עבר פלילי נקי, מבחנים והמלצות מטעם משרד המשפטים. 

 

חותם נוטריון – מתי יש צורך בכך?

יש להבחין בין מקרים בהם יש צורך בחתימת עורך דין ובין מקרים בהם יש צורך בחתימת נוטריון. בדרך כלל חותם נוטריון נדרש במקרים הבאים: הסכם ממון, מסמכי גירושין, תרגום מסמכים, עריכת מסמכים משפטיים, שכר דירה, חוזים שונים של חברות ועוד… חתימתו של נוטריון מגיעה רק לאחר שבחן את הבקשה, ווידא כי אין שום בעיה משפטית במסמך. כמו כן, על נוטריון לוודא במקרים כמו הסכם ממון כי ההסכם מקובל על שני הצדדים (ישנם מקרים בהם אחד מבני הזוג איים על השני בכדי להגיע לפשרה), בדיקה של כל מקרה לגופו לעומק היא אחת מהעבודות של נוטריון.

 

חותם נוטריון – האפוסטיל

האפוסטיל ("אישור" בצרפתית) הינו מוסד אשר מקנה חתימה הניתנת על ידי רשות מוסמכת של מדינה, האישור תקף ומאשר כי המסמך מקורי והנופק על ידי רשות מוסמכת. תפקידו של מוסד האפוסטיל לאשר את סמכויותיו של הנוטריון בין המדינות השונות, זאת על מנת למגר תופעות של זיוף מסמכים. האפוסטיל למעשה חוסך לנו בירוקרטיה רבה על מנת לקבל אישורים התקפים במדינות זרות, בעבר היה נדרש אדם להגיע למשרד החוץ של אותה מדינה על מנת לאשר את המסמך שלו, כעת מספיק חתימה של האפוסטיל בכדי לאשר את אותו מסמך באופן בינלאומי.

חותם נוטריון – כמה שווה חתימתו של נוטריון?

כפי שהבנתם חתימתו של נוטריון היא מצרך חובה על מסמכים שונים, נדרש איש מקצוע משכמו ומעלה, אחד שעבר הסמכה קפדנית בכדי להגיע לעצם היותו נוטריון, אז בוודאי שהמחיר אותו יגבה יהיה גבוה… אז לאו דווקא, נוטריון אינו קובע את המחיר אותו הוא גובה, אלא משרד המשפטים. על פי משרד המשפטים חייב נוטריון לעמוד במחיר אשר נקבע עבור כל שירות בתחילת אותה שנה. 

יש להדגיש, ישנם מקרים בהם לא צוין מחיר ספציפי לאותו שירות על ידי משרד המשפטים, במקרה כזה המחיר יקבע על ידי אותו נוטריון ועל פי שיקול דעתו. שירותיו של נוטריון יכולים להתבצע באופן אישי או על ידי מתרגם חיצוני, במקרה כזה ניתן יהיה לראות עליה במחיר. בכל אופן, חייב נוטריון להכיר את שפת התרגום ולבחון את מבנה המסמך לאחר התרגום, רק כך יוכל לחתום בשביל לאשר את המסמך. המחיר נקבע בהתאם לסוג הבקשה, מספר המילים אותם נדרש הנוטריון לתרגם, ובהתאם למחירון השנתי של משרד המשפטים.

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

נוטריון טפסים

מדריך בחירת עורך דין

החיים מזמנים לנו שלל הזדמנויות בהן אנו זקוקים לשירותי עורך דין ובדרך כלל נזדקק לשירות די בהפתעה. זה יכול לקרות

מאמרים אחרונים שלנו

תרגום נוטריוני בתל אביב והמרכז

קרוב לוודאי שכל אחד יצטרך במהלך חייו ליצור קשר עם עורך דין ולבצע פעולות שונות בכפוף לחוק ואל מול ערכאות בתי המשפט בהזדמנויות שונות. חלק

איך בוחרים מגשר שיעשה את העבודה?

החלטתם להתחיל הליך גישור? זה לא משנה מאיזה סיבה תרצו לגשר על הפערים יהיה עליכם לבחור את המגשר הנכון. מגשר הוא האדם שאמור לגרום לשני

נוטריון טפסים

מדריך בחירת עורך דין

החיים מזמנים לנו שלל הזדמנויות בהן אנו זקוקים לשירותי עורך דין ובדרך כלל נזדקק לשירות די בהפתעה. זה יכול לקרות לנו בגלל דברים משמחים כמו