התנהלות נכונה במקרה של תאונת דרכים שהיא גם תאונות עבודה

תוכן עניינים

תאונות הן אף פעם לא דבר נעים, במיוחד כאשר מדובר בתאונה עם נזקי גוף. תאונות כאלו יכולות לקרות בעבודה ויכולות לקרות מחוץ לעבודה, למשל במסגרת תאונת דרכים. אבל ישנם שילובים בהם הנפגע יעבור תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה והיא תוכר ככזו על פי חוק.

לאחר מקרה שכזה, שכפי שנראה הוא אינו נדיר כל כך, יש לפעול בשום שכל ולהתנהל נכון מול הגופים השונים ולעיתים בעלי האינטרסים המנוגדים, האמונים על מתן הפיצוי והזכויות החוקיות של הנפגע. ניתן לתבוע דמי פגיעה ביטוח לאומי בגין תאונת העבודה ובמקביל לתבוע גם את ביטוח הרכב, בגין תאונת הדרכים.

להתנהלות נכונה יש היבטים כלכליים משמעותיים בסוגיה זו. הרחבה על הנושא וכן על זכויות רבות אחרות כנפגעי תאונה, תוכלו לקרוא בהרחבה באתר וככל שנשכיל לפעול בסיטואציה הזו טוב יותר ירווח לנו במובנים רבים.

מתי תאונת דרכים תחשב גם כתאונת עבודה?

החוק העוסק בפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מגדיר את המקרים בהן תאונת הדרכים שעברנו, יכולה להיחשב גם כתאונת עבודה. תאונת עבודה עצמה, על פי חוק הביטוח הלאומי היא תאונה שמתרחשת במסגרת העבודה ותוך כדי או עקב העבודה. בפשטות, פועל העובד לדוגמא על מכונה במפעל ונפגע ממנה, הרי שהתאונה נחשבת כתאונת עבודה.

במסגרת כך, עם העובד היה בתנועה בדרכים כחלק מעבודתו, גם אז תאונת דרכים שעבר, נחשבת כתאונת עבודה. לדוגמא, טכנאי מזגנים שנוסע ממקום למקום ועבר תאונה במסגרת יום העבודה – יראו בה כתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה.

אלא שהחוק גם מגדיל את גבולות הגזרה וקובע כי גם תאונה שקרתה לנו בדרך אל העבודה או בדרך חזרה מהעבודה, קרי, אפילו בשעות שלא הינו בפועל בזמן העבודה אלא בדרך אליה ממקום מגורינו או בדרך ממנה אל מקום המגורים- תחשב לתאונת דרכים שהיא תאונת עבודה. נדגיש, החוק כולל גם סייגים (למשל במקרה של סטיה מהדרך שא לצורך עבודה) ויש לבחון אותו נקודתית.

מה המשמעות של תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה מבחינת תביעות?

במקרה שהתרחשה פציעת גוף, שמוגדרת הן כתאונת עבודה והן כתאונת דרכים, הרי שניתן לתבוע במקביל ולדרוש דמי פגיעה ביטוח לאומי האמון על ענייני תאונת העבודה והן את חברת ביטוח הרכב האמונה על הנזקים כתוצאה מתאונת הדרכים.

למעשה, ניתן לקבל פיצויים מסוגים והגדרות שונות. מן הביטוח הלאומי ניתן לקבל למשל דמי פגיעה ביטוח לאומי ל-90 יום, קצבת נכות חודשית, מענקים חד פעמיים, סיוע בשיקום, באביזרים רלוונטיים ועוד. מחברת הביטוח יהי ניתן לקבל פיצוי על הכאבים והפגיעה, פיצוי בגין אובדן הכנסה והשתכרות וכד'.

מדוע חשוב לתבוע גם את ביטוח לאומי וגם את חברת הביטוח?

ראשית נדגיש: העובדה כי ניתן לתבוע שני גורמים- גם את המוסד לביטוח לאומי וגם את חברת הביטוח, לא תקנה לנו את הזכות לקבל כפל פיצויים. בסופו של הליך, ישקללו וינכו לנו, למשל, את הכסף שקיבלנו מביטוח לאומי מהכספים שיגיעו לנו בסוף התהליך מחברת הביטוח.

ועדיין, חובה להגיש את שתי התביעות אל מול שני הגופים. לא מתוך תאוות בצע או רצון לעשות רווח יתר אלא מתוך ההבנה שהתנהלות שכזו תבטיח לנו כי נקבל את המגיע לנו בחוק. במידה ולא נעמוד על זכויותינו המלאות מול שני הגופים, אנו עלולים לקבל בסופו של דבר פחות כסף ולאבד חלק מן הזכויות המגיעות לנו עקב הפגיעה.

התנהלות נכונה בתביעה מקבילה של דמי פגיעה ביטוח לאומי ותביעת חברת הביטוח

כפי שהמלצנו, כדאי להכיר את טוב יותר את הסוגייה וניתן ללמוד עליה בהרחבה באתר www.compensation.co.il אבל על קצה המזלג, נעמוד כרגע על החשיבות שבתזמון נכון של הגשת התביעות.

לשאלת הקדימות של הגשת התביעה ראשונה אל מול הביטוח הלאומי או מול חברות הביטוח, פנים לכאן ולכאן והעדפה כזו או אחרת, מייצרת יתרונות וחסרונות לכל כיוון. דבר זה מחייב התנהלות נכונה במישור המשפטי והיוועצות לשם כך עם גורמים מיומנים בתחום.

לשם ההמחשה, הגשת תביעה קודם לביטוח הלאומי, תבטיח זירוז ההליכים ובמיוחד, תעניק משמעות בלתי ניתנת לערעור לאחוזי הנכות שיקבעו לכם מומחי הועדה הרפואית של הביטוח הלאומי (וחברות הביטוח ידועות ברצונן לקעקע ולהפחית אחוזים אלו).

תאונת דרכים

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

שבירת מיתוסים נפוצים לגבי תאונות דרכים

 תאונות דרכים הן לצערנו תופעה שכיחה על הכבישים ברחבי בארץ והעולם. למרות שכיחותן, קיימים מיתוסים ותפיסות מוטעות רבות לגבי תאונות דרכים. מיתוסים אלו יכולים להוביל לאי הבנות בנוגע לבטיחות, אחריות והשלכות התאונה.

מאמרים אחרונים שלנו

שבירת מיתוסים נפוצים לגבי תאונות דרכים

 תאונות דרכים הן לצערנו תופעה שכיחה על הכבישים ברחבי בארץ והעולם. למרות שכיחותן, קיימים מיתוסים ותפיסות מוטעות רבות לגבי תאונות דרכים. מיתוסים אלו יכולים להוביל לאי הבנות בנוגע לבטיחות, אחריות והשלכות התאונה.