הסנדלר, ובמקרה זה עו"ד לזכויות יוצרים מת"א, לא תמיד הולך יחף

תוכן עניינים

כמו כל נותן שירותים אחר, גם כותב שורות אלו חייב לפרסם את עצמו, חייב להגיע ללקוחות ולהתגאות בהישגיו.

עם מלוא הצניעות, יש גם קבלות לעשייה, ואלו הובילו לכתיבת כתבה על תחום העיסוק של כותב שורות אלו ועל הצלחה במכירה של קבוצת פייסבוק תמורת סכום של מאות אלפי ₪. הכתבה פורסמה בעיתון ארצי בתפוצה רחבה, מודפסת ומקוונת ובה הובאו ציטוטים מתוך דברים שערכתי לטובת הכתבה.

בקצרה, בכתבה ארוכה שנערכה בעיתון הובאו פרטים על עסקאות במכירות קבוצות פייסבוק, על הסוגיות המשפטיות הכרוכות לכך למול חברת פייסבוק, עמדת בעלי קבוצות פייסבוק שונות וההשפעה של עסקאות אלו על חברי הקבוצה.

מדובר היה בכתבה ראשונה מסוגה על תופעה שהייתה בחיתוליה עם ניתוח מלא של המצב המשפטי אשר היה קיים באותה העת. לכן, באופן טבעי, אזכור השם של כותב שורות אלו, יחד עם תמונה מפרגנת, הביא לחשיפה גדולה מאוד שלי כעו"ד בתחום שלי, ובהתאם לטלפונים מלקוחות פוטנציאלים.

ומאחר ומדובר היה בנושא מעניין, חברת שיווק פלונית, אשר לא נפרסם את פרטיה בכדי לא להלבין את פניה, יצרה כתבה שהיא ורסיה של אותה כתבה מהעיתון הארצי, והובאו בה, כמעט מילה במילה, דברים אשר כתבתי. אלא שבאורח פלא נשמט מהכתבה המקוונת שמי.

כמובן ששלחתי מכתב התראה על הפרת זכות יוצרים מייד כשגיליתי על ההפרה, אך המפרה לא מצאה לנכון להשיב למכתב. על כן, לא היה מנוס מהגשת תביעה נגדה. ויש לומר, הוראות חוק זכות יוצרים קובעות זכות לפיצויים ללא הוכחת נזק של עד 100,000 ₪ לכל הפרה, בין אם זו הפרה של הזכות לקרדיט ובין אם הזכות לתמלוגים עבור השימוש ביצירות שלכם. וכן, גם יצירות תוכן שיווקי ראויים וזוכים להגנה.

ואכן, לאחר עיכובים בירוקרטים כאלו ואחרים, ובפרט לאחר שבית המשפט הודיע לנתבעת כי ההפרה נראית ברורה, המפרה הבינה כי תאלץ לסור למרות החוק. תוך דקות ספורות לאחר מכן הנתבעת הסכימה להתפשר ולפצות בגין ההפרה הנטענת כמה אלפי ₪. בהמשך, הכתבה המועתקת עם דבריי שהובאו שלא בשמי הוסרה, והקידום האורגני חזר למסלולו.

ישאל השואל, מדוע מוטב להתעסק בדברים כאלו. זו שאלה לגיטימית וחשובה, ואולם, כמו כל עסק אחר, הנראות שלנו ברשת מושתתת על מילות חיפוש ותוכן מקורי. לכן, כאשר התוכן שלכם מועתק או שמכם נשמט מהתוכן שכתבתם הנראות שלכם נפגעת. במקרה הזה עילות מכח חוק זכות יוצרים הם שעמדו על הפרק, ובמקרים אחרים יהיו אלו עילות מכח חוק עוולות מסחריות, פקודת סימני המסחר ואחרות. כך או כך, ההגנה על הנראות שלכם ברשת מתחילה בתוכן מקורי ובהגנה על זכויות היוצרים שלכם.

 

הכותב הוא עורך דין זכויות יוצרים מתל-אביב ובעל משרד המתמחה בקניין רוחני, אינטרנט וליטיגציה אזרחית.

 

זיו אנג'ל, משרד עורכי דין

כתובת: דרך מנחם בגין 55, תל אביב

03-9507170

 

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

נוטריון רוסית

נוטריון רוסית

נוטריון רוסית נוטריון רוסית הוא סמכות אשר מוכרת על ידי משרד המשפטים, מתקפידו של נוטריון להכניס מסמכים משפטיים לתוקף, מסמכים

נוטריון צרפתית

נוטריון צרפתית

נוטריון צרפתית מטעם הסמכתו של נוטריון, הינו רשאי לבחון מסמכים משפטיים ולאמת את המקוריות שלהם, כמו כן גם לערוך אותם.

נוטריון אנגלית

נוטריון אנגלית

נוטריון אנגלית נוטריון הינו גורם אשר מהווה גישור חוקי בינלאומי. הסמכותיו של הנוטריון גבוהות מאשר הסמכותיו של עורך דין סטנדרטי.

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים אחרונים שלנו

נוטריון רוסית

נוטריון רוסית

נוטריון רוסית נוטריון רוסית הוא סמכות אשר מוכרת על ידי משרד המשפטים, מתקפידו של נוטריון להכניס מסמכים משפטיים לתוקף, מסמכים אשר אינם הונפקו במדינה בה

נוטריון צרפתית

נוטריון צרפתית

נוטריון צרפתית מטעם הסמכתו של נוטריון, הינו רשאי לבחון מסמכים משפטיים ולאמת את המקוריות שלהם, כמו כן גם לערוך אותם. חתימתו של נוטריון מהווה חותם

נוטריון אנגלית

נוטריון אנגלית

נוטריון אנגלית נוטריון הינו גורם אשר מהווה גישור חוקי בינלאומי. הסמכותיו של הנוטריון גבוהות מאשר הסמכותיו של עורך דין סטנדרטי. יש לתת דגש בהבדלים הניכרים